Wirusy, które zarażają cały rok

Infekcję może złapać nawet Twój sprzęt i to nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Każdego dnia komputer, smartphone czy tablet narażony jest na ataki ze strony niechcianych wirusów. Jedne są w miarę niegroźne, inne potrafią wykraść lub zniszczyć nasze dane.

Adware - jeśli ściągasz darmową wersję jakiegoś programu, to wraz z nim najprawdopodobniej pobierzesz Adware. Jest to aplikacja, która wyświetla banery reklamowe, często denerwujące użytkowników internetu.

Spyware - często występuje z adware, ale jest jeszcze gorszy od niego. Szpieguje on użytkownika w sieci, sprawdza jego IP, system operacyjny oraz przeglądarkę. Zbiera też informacje o wyszukiwaniach i odwiedzinach witryn. Te dane potrzebne mu są aby Adware mogły wyświetlać dobrze stargetowane reklamy.

Trojan - nazwa pochodzi od Konia Trojańskiego, którego na komputer pobieramy nieświadomie wraz z pożytecznymi programami, które często są nam bardzo pomocne. Niestety po uruchomieniu programu, uruchamia się również wirus, który może zniszczyć system, narazić go na kolejne ataki itp. Często jest też przesyłany w mailu jako załącznik.

Haoxy - czyli fałszywe alarmy, które informują o rzekomym zainfekowaniu urządzenia i przekonują o podjęciu właściwych kroków. Nakazują one użytkownikowi usunąć pliki, które są odpowiedzialne za prawidłowe działanie systemu.

Co zrobić aby uchronić się przed wirusami?

Czasem nawet jeśli posiadamy program antywirusowy, może przydarzyć się nam infekcja. Aby zminimalizować ryzyko, nie otwierajmy podejrzanych plików, unikajmy witryn z darmowymi programami oraz często zmieniajmy hasła i wykonujmy aktualizację systemu.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej.

Zamknij